Dekoratif Mantolama

İzopiyer Markası “Mersin, Adana, İskenderun, Antakya, Gaziantep, Niğde, Kahramanmaraş, Aksaray, Kayseri, İstanbul, Ankara, Trabzon, İzmir, Bursa ,Olmak üzere 14 il’de hizmet vermektedir.

Dekoratif Mantolama, ısı yalıtım teknikleri arasında popülaritesi yüksek olan bir yöntemdir. Bu işlem de ısı enerjisinden minimum %40-45 tasarruf elde edilmektedir.

Dekoratif Mantolama işlemin de kullanılan ısı yalıtım levhası ısı yalıtımından yüksek oranda tasarruf etmemize yarar. Isı yalıtım levhasının kalınlığı 2 cm’den başlayarak kullanım alanı ve bölgesine göre 10 cm’ye kadar yükselebilir. Levhanın kalınlığının ısı yalıtım oranı üzerinde çok büyük etkisi vardır. Xps ve Eps malzemelerinin mantolama işlemi içindeki yoğunluğu 15,30 kilo civarındadır. İşlemde ki yoğunluk mantolama işlemi yardımıyla tutum edilen enerji miktarının ne kadar ciddi boyutlara varabildiğinin ispatıdır.

 

Bu teknik yalıtım levhasının dış cepheye iliştirilmesi olarak da söylenilebilir. Dış cepheye yapılan iliştirme temel olarak 2 farklı şekilde olmaktadır. Yapılacak mantolama işleminde ısı yalıtım levhasının dış yüzeye geçirilmesi dendiğin de ilk olarak akıl da yapıştırıcı ve dübel kullanımı ile mantolama işlemi yer almaktadır. İki teknik den biri olan yapıştırma tekniği ile yapılan işlem de yalıtım levhasının üzerine yapıştırma harcı dökülür ve yalıtım levhası direkt dış yüzeye yapıştırılır ve yüksek kuvvet uygulanması gerekmektedir.

Yalıtım levhası dış yüzeye yapıştırıldıktan sonra yalıtım levhasının arka kısmına sıva sürülerek file kaplama yapılır. Bu işlemlerden sonra ise son işlem olarak dekoratif mantolama kaplama malzemeleri kullanılarak mantolama işlemi bu şekilde bitirilir. Diğer işlem olan dübel veya aynı işlevi gören farklı bir sabitleyici bir malzemenin kullanıldığı mantolama işleminin yapıştırma harcı kullanılan mantolama işleminden tek farklı levhanın dış yüzeye dübel ya da herhangi bir sabitleyici ile sabitlenmesidir. Uygulanan bu iki yöntem de oldukça sık tercih edilen yöntemdir.

Söve ile alakalı makalemizi incelediniz mi ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜM ÜRÜNLER