Mantolama Ne İşe Yarar?

Mantolama son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir terim ve birçoğumuz konu hakkında neredeyse hiçbir bilgiye sahip değiliz. Örneğin Mantolama Mersin ve çevresinde kimler tarafından yapılır? Uygulama nedir? Hangi maliyetleri ortaya çıkarır? Ne kadar zamanda tamamlanır gibi bir çok sorumuz vardır ki, Mersin mantolama konusunda daha güneyde yer alan illerden biraz daha önemli bir noktadadır. Zira kış sıcaklıkları bakımından bir miktar daha düşük sıcaklıklar söz konusu olabildiğinden, yaz ısısını dengelemek için kullanılan klima enerjisi kadar, kışı ısıtacak kaynakların tüketimi de ciddi miktarlara çıkabilmektedir. Buradan anlayacağımız gibi mantolama yapıların ısı değerlerini korumak için kullanılan yöntemdir. Bu noktada işlemin yalnızca yapıyı sıcak tutmak için değil, sıcağı içeriye geçirmemek için de kullanıldığını anlayabiliriz.

Tabii soğutma bir opsiyon iken, ısıtma bir seçenek değildir ve herkes zorunlu olarak kış aylarında yapılarını sıcak hale getirmek durumundadır. Bu durumda yapıların yalıtımı söz konusu değilse, normal olarak enerji sarfiyatı artar ki, mantolama tam da bunu engellemek için kullanılan bir yöntemdir.

Fonksiyonu Nedir?

Mantolama ismi, gerçekten bir mantonun giydirilmesi kavramından ileri gelir. Binaya bir manto giydirir gibi dıştan saran uygulama, dışarıdaki iklim koşullarından etkilenmesini etkiler. Tabii insanın vücut ısısı nedeniyle manto yaz sıcağını dışarıda tutmaz, bilakis daha da sıcak bir hale getirir ama yapılarda mantolama dışarıdaki yüksek sıcaklığın da içeriye geçişini engellemektedir. Mersin Mantolama için bu iki yönüyle de etkili bir yöntemdir ve mantolama sayesinde yazın serin, kışın sıcak ortamlar elde edilebilir.

Tabii mantolama bütün ısınma giderlerini ortadan kaldırmaz. Elbette kışın ısıtıcı cihazları kullanmanız gerekir ancak mantolama yapılmış bir yapıda sarf edilen enerji ile yapılmamış bir yapıda sarf edilen arasında çok ciddi farklar söz konusu olacaktır. Yazın ise durum çok daha ciddi olabilir zira, siz klima ile havayı soğutmaya çalışırken, güneş nedeniyle ısınan yapı buna izin vermeyecektir. Oysa yapı mantolama ile kaplanmış olsa, bina direkt güneş ışınlarına maruz kalmayacak ve çok daha hızlı bir şekilde soğuyabilecek ve mantolama sayesinde düşük sıcaklığı koruyabilecektir.

TÜM ÜRÜNLER